امضای قرارداد راه آهن بین روسیه و آذربایجان

رئیس سازمان راه آهن جمهوری آذربایجان اعلام کرد باکو خط آهن یک کیلومتر و ۴۰۰ متری آستارای ایران را به مدت ۱۵ سال و چهار ترمینال باری را به مدت ۲۵ سال به اجاره خود درمی‌آورد.

  

درحالیکه قراردادهای امضاءشده بین ایران و آذربایجان درخصوص ساخت راه‌آهن و ترمینال‌های باری در آستارا شفاف نیست و در ایران درباره آن اطلاع‌رسانی درستی انجام نشده، یک مقام آذربایجان گفت: باکو راه‌آهن آستارای ایران و ترمینال‌های باری آن را اجاره می‌کند.

«جاوید قربانف»، رئیس سازمان راه آهن جمهوری آذربایجان اعلام کرد براساس توافق‌نامه امضاء شده با ایران، این سازمان خط آهن یک کیلومتر و 400 متری آستارای ایران و چهار ترمینال باری آن را  به اجاره خود در می‌آورد.

خبرگزاری رسمی آذرتاج نوشت: جاوید قربانف در دیدار با «اولگ بلوزیوروف» رئیس سازمان راه آهن‌ روسیه گفته است: «قرارداد مربوط به طرح "احداث و بهره‌برداری از ترمینال‌های بارگیری و تخلیه بار آستارا" میان سازمان‌های راه‌آهن و ادارات ذیربط (جمهوری) آذربایجان و ایران امضاء شده است. این قرارداد، احداث خط آهن یک کیلومتر و 400 متری در منطقه آستارای ایران و همچنین احداث چهار ترمینال دارای ظرفیت بالای بارگیری و تخلیه بار در همین منطقه با کمک «سازمان راه آهن (جمهوری) آذربایجان» را در نظر دارد.»

جاوید قربانف افزود: «براساس این قرارداد "سازمان راه‌آهن (جمهوری) آذربایجان"، خط آهن یک کیلومتر و 400 متری آستارای ایران  را به مدت 15 سال و چهار ترمینال باری را به مدت 25 سال به اجاره خود درمی‌آورد.»

این در حالی است که برخی کارشناسان ایرانی با توجه به حضور و نفوذی که شرکت‌های پیمانکاری ساختمانی رژیم صهیونیستی در جمهوری آذربایجان دارند، احتمال می‌دهند شرکت‌های اسرائیلی تحت پوشش شرکت‌های ساختمانی جمهوری آذربایجان سعی خواهند کرد در طرح استراتژیک ترانزیتی شمال – جنوب در ایران نفوذ کند. 

جاوید قربانف گفت: «هم‌اکنون عملیات گسترده‌ای در آستارای ایران برای ساخت یک کیلومتر و 400 متر راه‌آهن و چهار ترمینال باری ایستگاه راه‌آهن شمال - جنوب در 35 کیلومتر از آستارای ایران جریان دارد.» 

در این دیدار، درباره تاسیس مرکز «شورای هماهنگی دهلیز حمل‌ و نقل بین‌المللی شمال - جنوب» در باکو توافق شد. 

همچنین «نشان تقدیر» سازمان راه‌آهن روسیه به جاوید قربانف، رئیس سازمان راه‌آهن جمهوری آذربایجان اعطاء شد. 

در پایان این دیدار، توافق‌نامه سازمان‌های راه‌آهن روسیه و جمهوری آذربایجان در زمینه مبادله الکترونیکی اطلاعات، امضاء شد.تاریخ : جمعه 30 تیر 1396 | 12:53 | نویسنده : شهید گمنام | نظرات (0)